تدی غصه دار

برای مهمان افغانستانی کوچولومون، ستایش

بعضی وقتها آدم خجالت می‌کشه از چیزی که هست. از جایی که داره توش زندگی می‌کنه. از ملیت، تابعیت، انسانیت. کاش آدمها متعلق به هیچ چیز و هیچ جا نبودن. کاش می‌شد هر آدمی فقط شرمندگی بدی‌های خودش رو به دوش بکشه.

فقط این رو بدونید که اون کسی که الان اسمش «قاتل» هست، یک نوجوان هست که حاصل رشد در جامعهٔ ماست. جامعه‌ای که ادعای فرهنگ و ادب و هنر داره. هر قدر که اون قاتل مقصره، جامعه و مدیران جامعه صدبرابر مقصرتر هستن. جامعه‌ای هستیم که مدعی صدور فرهنگ و تمدن به همهٔ دنیاییم ولی برای نیازهای فطری یک نوجوانِ خودمون برنامه‌ای جز سرکوب و کتمان نداریم. یک شبکه، یک روزنامه، یک رسانه تحت مدیریت دولتی رو نشون بدید که یک مطلب شفاف در مورد بهداشت جنسی نوشته باشه.

یادمه روز جهانی مبارزه با ایدز، یک برنامه از تلویزیون در حال پخش بود که کارشناس برنامه داشت به راه‌های پیشگیری از ایدز اشاره می‌کرد. یک ABC معروف وجود داره برای پیشگیری از ایدز:

Abstinence, Be faithful, use a Condom

پاکدامنی، وفاداری و استفاده از کاندوم.

بعد کارشناس محترم برنامه این ABC رو اینطور بیان کرد: پاکدامنی، وفاداری و راه‌های پیشگیری از بارداری!!! یعنی مخاطب رسانهٔ ملی اگر ساختارشکن نباشه و به منابع غیردولتی -که عموما مجاز نیستن- رجوع نکنه هیچ وقت نمی‌فهمه که راه‌های پیشگیری از بارداری متعدد هستن، در حالی که فقط «کاندوم» قابلیت پیشگیری از ایدز رو داره. و نتیجهٔ این محافظه‌کاری‌های احمقانه این می‌شه که یک نوجوان به جای اینکه بلد باشه چطور با نیاز فطری خودش مواجه بشه، دست به جنایت بزنه.

متاسفم و به خانوادهٔ ستایش قریشی تسلیت می‌گم.

پی‌نوشت:
از صمیم قلب امیدوارم جهان دیگه‌ای وجود داشته باشه تا ستایش کوچولوی ما در اونجا یک زندگی جذاب‌تر رو از سر بگیره.

3 دیدگاه برای «برای مهمان افغانستانی کوچولومون، ستایش»

 1. مرسی
  بالاخره حرفی که تو ذهنم بود رو شما گفتی
  تمام این اتفاقات از جامعه میاد و قبل جامعه از خانواده میاد و شاید توی خانواده اتفاقای می افته که دست به چنین کاری می کنه.
  مرسی که خیلی زیبا نوشتید.
  مهمونی هستم از سایت جادی

  1. خوشحالم که شما هم با من هم عقیده هستید. ممنون که وقت گذاشتید و مطالعه کردید.
   خوش آمدید. دست جادی هم درد نکنه 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *